FM İSTANBUL KONFERANSI VE FUARI

Tesis Yönetimi Çözümleri, Hizmetleri, Ekipmanları Konferansı ve Fuarı

10.05.2018 - 12.05.2018

İstanbul Kongre Merkezi - Şişli / İstanbul, TürkiyeFuar Alanı Konumu

Fuar Hakkında

Fuar tarihi :10 - 12 Mayıs  2018

Konferans tarihi :09 - 11 Mayıs  2018

Sayın Yetkili

Demos Fuarcılık olarak 10 – 12 Mayıs 2018 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi'inde FM İSTANBUL adı altında Tesis Yönetimi Çözümleri, Hizmetleri, Ekipmanları Konferansı ve Fuarını gerçekleştiriyoruz.

Sürekli büyüyen ve gelişen sektör şimdiden Ülkemizin en fazla istihdamın sağlandığı ikinci sektör olmuştur.

Türkiye’nin önde gelen Tesis yönetim firmalarının öncülüğünde gerçekleşecek fuar sektörün tüm oyuncularını bir araya getirecek sizlere yeni müşteriler kazandıracaktır. Yapılacak konferanslar ile  sektörün sorunlarının yanı sıra Tesis yönetiminde gelişen yöntemler ve teknolojiler tartışılacaktır. 

 

Fuara Neden Katılmalısınız?

AVM, Plaza, Rezidans Yöneticilerinden başlayan Hava Limanı, Marina, Kamu Kurumları ve Hastahanelere kadar çok  geniş bir yelpazede insanların toplu yaşadığı ve çalıştığı Tesislerin Yöneticileri ile tanışma ve ürünlerinizi, markanızı tanıtma fırsatı bulacaksınız. Yeni müşteri kitlesine ve karar verici kişilere ulaşma fırsatınız olacak. Firmalarla birebir  görüşme ve network kurma şansına sahip olacaksınız. Marka bilinirliğinizi arttırmak ve sektördeki yenilikleri takip etmek için bu büyük buluşmada yeriniz alın.

info@demosfuar.com.tr  / 0212 288 02 06

 

Facility Management / Tesis Yönetimi nedir?     

  Facility Management'ın tam tercümesi Tesis Yönetimidir. Tesis kısaca insanların yaşadığı veya çalıştığı tüm mekânlardır.  Dolayısıyla belli bir arsa ve üzerinde bulanan binalar bir tesistir. Tesisler; apartman, site, rezidans, toplu yapı, AVM, plaza, hotel, hastahane, okul, fabrika vb. farklı amaç ve kullanım için yapılmış, farklı mimari yapılardır.

  Her tesisin tasarım, inşaat ve yaşam olmak üzere 3 ana safhası vardır. Bir tesisin en uzun ve önemli safhası ise yaşam safhasıdır.  Tesis Yönetimi de yaşam safhası boyunca yapılır.  Tesis Yönetimi; tesisin sürdürülmesi, bu tesiste yaşamın devamı ve iyileştirilmesi için “insan, mekan, teknoloji ve süreçleri” birleştiren, birden fazla disiplini kapsayan bir meslektir.

  Tesis Yönetimi sektörü; yönetim, denetim, güvenlik, teknik, bakım, temizlik, atık, bahçe, peyzaj, finans, hukuk, bilişim  aşere kontrol, fitness, müşteri ilişkileri, yazılım, eğitim, danışmanlık vb. hizmetler ile asansör, yürüyen merdiven, dış Cephe temizlik uniteleri, ısıtma kazanı, soğutma grubu, havalandırma santralı, klima, fan-coil ünitesi, ısı istasyonu, kalorimetre, sayaç, su soğutma kulesi, cctv, kamera, kartlı geçiş sistemi, turnike, bariyer, vana, pompa, hidrofor, genleşme tankı, eşanjör, aydınlatma, trafo, ag/og hücreleri, jeneratör, yangın paneli, yangın pompası, detektör, havuz, spa, dekorasyon, iş kıyafetleri, mutfak ekipmanları vb. farklı ürünleri kapsayan çok geniş kapsamlı bir sektördür.

  Türkiye'de Profesyonel anlamda Bina ve Tesis yönetimine, 1990'lı yıllarda yapılan yüksek ve nitelikli binalarla, plazalarla başlandığını söyleyebiliriz. Bugün Ülkemizde apartmanlardan, sitelere, sitelerden rezidans ve toplu yapı projelerine bir geçiş ve kentsel dönüşüm süreci yaşanmaktadır. Aynı şekilde ticari gayrimenkul inşaatlarında da ciddi artış ve gelişme vardır.

  Dolayısı ile profesyonel bina ve tesis yönetimi (facility management) ülkemizde de her geçen gün daha önem kazanacak ve FM Istanbul'un da Facility Management / Tesis Yönetimi sektörüne çok önemli katkıları olacaktır. Yıllar içinde hızlı büyüyeceğine inandığım FM İstanbul fuarına başarılar diliyor, katılımcı ve ziyaretçilerine hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Levent Alatlı
Koza Yönetim ve Servis A.Ş. Genel Müdür

Tesis Yönetiminde Yeni Trendler

  Sektörümüz büyüyor ilerliyor. Eski tip apartman yöneticiliğinden karmaşık rezidanslara, endüstriyel tesislere ve daha nicesini yorumlayamadığımız hizmetlere uzanan kocaman bir yelpazeye sahibiz. Birbirinden farklı renklere hatta tonlara sahibiz. Bu çeşitliliğimizin bizlere getirmiş olduğu avantajların yanı sıra artık sektörel bir standartlaşmanın hızla içerisinde yer almamız ve bunu zorlamamız gerekmektedir.

  Kabul etmek gerekirse ülkemiz tesis yönetimi konusunda çok ciddi potansiyele sahip olmasına rağmen bu potansiyeli yönetebilmek konusunda maalesef geç kalmak üzeredir. Yaşamımızın her alanında, yollarda, havalimanlarında, okullarda ve kampüslerde, kamu binalarında, işyerlerinde Tesis Yönetimi gerçeği ile karşı karşıya kalıyoruz. Hayatımızın her anında bir hizmet talep ettiğimiz düşünülürse, hizmet kalitesininin artması ve profesyonelleşmesi için hizmetin ölçülebilir olması, ölçülebilir olması için ise tanımlanabilir olması gerekmektedir. İşte standartlar bu nedenle gereklidir.

  Bizde hal böyle iken yurtdışında durum bizlerden epey farklı durumdadır. Elbette 1900 lü yılların başından itibaren yönetim işinin önemini kavramış olmalarının bunda payı çok büyük. Biz Tesis Yönetimini Teknik,Temizlik,Güvenlik, bahçe peyzaj catering gibi servis hizmetlerine sıkıştırmayı tercih ederken, yurtdışında stadyum işletmeciliğinden, alan yönetimine, belediye organizasyonlarından ulaşım sistemleri organizasyonlarına kadar geniş bir alanda entegre yönetim hizmetleri sunulmaktadır. Elbette bu noktaya gelmek için az evvel bahsetmiş olduğumuz standartlaşmanın etkisi büyüktür.

  Ülkemizde Tesis Yönetimi sektörü nitelikli binaların artması ile birlikte işletmecilik döneminin en önemli konusu haline gelmiştir ve önemini her geçen gün daha fazla hissettirmektedir. Tesislerimizdeki teknik ekipmanların ekonomik ömürlerini korumaktan, yaşam alanlarının ve çalışma alanlarının verimliliğine diğer taraftan tesislere ve binalara hizmet veren personellerin memnuniyetinden kat sakinlerinin huzuruna kadar her türlü önlemin alınması artık profesyonel Tesis Yönetimi bakış açısıyla mümkündür.

  Tesis Yönetimi konusunda Türkiye'de yurtdışında olduğu gibi akademik ihtisaslaşma olanağı henüz bulunmuyor. Bu tarz birliktelikler Tesis Yönetiminde kariyer yapmak isteyen gençlerimiz için son derece önemli olacaktır. İlerleyen zamanlar içerisinde nitelikli personel ihtiyaçlarımızın artacağı düşünüldüğünde, yeni nesil ile Tesis Yönetimi profesyonellerinin bir araya gelmesi gerçekten çok değerli olacaktır.

  Yaşamın her alanında temas ettiğimiz Tesis Yönetimi gerçeğine artık büyüteç tutmanın zamanı geldi. Türkiye olarak henüz yolun çok başında olduğumuzu düşünüyorum. Eğer önümüzdeki yıllarda doğru hamleler, doğru işbirlikleri ve doğru rekabet anlayışı ile hareket eder, sektörün etik kurallarına sahip olmasını sağlayabilir isek, uzun yıllar milyonlarca çalışan bu sektörün nimetlerinden faydalanmaya devam edecektir.

Teşekkür ederim.

Bahadır Adıyaman
YKS - Genel Müdür/Yönetim Kurulu Üyesi

 
As a follow-up of the presentation of your project to organize a fair dedicated to Facility Management in
Turkey in 2018, I confirm you my interest to participate to a panel dedicated to the needs of large real estate owners for the improvements of quality of Facility Management services in the region.

  I do believe that Turkish Market is still under 'construction' in term of Facility Management Expertise. The basic F.M. services as Security and Cleaning are well advanced but some others are not yet to the highest international standarts as: Technical maintenance Energy savings solutions Environmental management

I wish all the best for this first fair dedicated to the topic in Turkey.

  2018 yılında düzenleyeceğiniz tesis yönetimi fuarınıza istinaden, Türkiye'de ki Tesis Yönetimi hizmetlerinin kalitesini artırmak için büyük gayrimenkul sahiplerinin ihtiyaçlarına yönelik bu fuara katılımı düşünüyorum.

Türkiye Pazarında Tesis Yönetimi Uzmanlığı hala 'inşaat' aşamasındadır.

Güvenlik ve Temizlik gibi temel Tesis Yönetimi hizmetleri çok ilerlemiştir fakat bazıları henüz uluslararası standartlara ulaşmamıştır.

Mesela: Teknik bakım Enerji tasarrufu çözümleri ve Çevre yönetimi.

Bu konuyla ilgili yapılacak olan ilk fuar için iyi şanslar diliyorum.


Multi Turkey
Antoine Mocachen – Senior Director
Asset Management