FM EXPO İSTANBUL FUARI

Bina ve Tesis Yönetimi Çözümleri, Hizmetleri, Ekipmanları Konferansı & Fuarı

09.05.2018 - 11.05.2018

İstanbul Kongre Merkezi - Şişli / İstanbul, TürkiyeFuar Alanı Konumu

Fuar Hakkında

www.fmexpoistanbul.com

Fuar tarihi :09 - 11 Mayıs  2018

Konferans tarihi :09 - 11 Mayıs  2018

Sayın Yetkili

Demos Fuarcılık olarak 09 – 11 Mayıs 2018 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi'inde FM İSTANBUL adı altında Bina ve Tesis Yönetimi Çözümleri, Hizmetleri, Ekipmanları Konferansı & Fuarı  gerçekleştiriyoruz.

Sürekli büyüyen ve gelişen sektör şimdiden Ülkemizin en fazla istihdamın sağlandığı ikinci sektör olmuştur.

Türkiye’nin önde gelen Tesis yönetim firmalarının öncülüğünde gerçekleşecek fuar sektörün tüm oyuncularını bir araya getirecek sizlere yeni müşteriler kazandıracaktır. Yapılacak konferanslar ile  sektörün sorunlarının yanı sıra Tesis yönetiminde gelişen yöntemler ve teknolojiler tartışılacaktır. 

 

Fuara Neden Katılmalısınız?

AVM, Plaza, Rezidans Yöneticilerinden başlayan Hava Limanı, Marina, Kamu Kurumları ve Hastahanelere kadar çok  geniş bir yelpazede insanların toplu yaşadığı ve çalıştığı Tesislerin Yöneticileri ile tanışma ve ürünlerinizi, markanızı tanıtma fırsatı bulacaksınız. Yeni müşteri kitlesine ve karar verici kişilere ulaşma fırsatınız olacak. Firmalarla birebir  görüşme ve network kurma şansına sahip olacaksınız. Marka bilinirliğinizi arttırmak ve sektördeki yenilikleri takip etmek için bu büyük buluşmada yeriniz alın.

info@demosfuar.com.tr  / 0212 288 02 06

 

Facility Management / Tesis Yönetimi nedir?     

  Facility Management'ın tam tercümesi Tesis Yönetimidir. Tesis kısaca insanların yaşadığı veya çalıştığı tüm mekânlardır.  Dolayısıyla belli bir arsa ve üzerinde bulanan binalar bir tesistir. Tesisler; apartman, site, rezidans, toplu yapı, AVM, plaza, hotel, hastahane, okul, fabrika vb. farklı amaç ve kullanım için yapılmış, farklı mimari yapılardır.

  Her tesisin tasarım, inşaat ve yaşam olmak üzere 3 ana safhası vardır. Bir tesisin en uzun ve önemli safhası ise yaşam safhasıdır.  Tesis Yönetimi de yaşam safhası boyunca yapılır.  Tesis Yönetimi; tesisin sürdürülmesi, bu tesiste yaşamın devamı ve iyileştirilmesi için “insan, mekan, teknoloji ve süreçleri” birleştiren, birden fazla disiplini kapsayan bir meslektir.

  Tesis Yönetimi sektörü; yönetim, denetim, güvenlik, teknik, bakım, temizlik, atık, bahçe, peyzaj, finans, hukuk, bilişim  aşere kontrol, fitness, müşteri ilişkileri, yazılım, eğitim, danışmanlık vb. hizmetler ile asansör, yürüyen merdiven, dış Cephe temizlik uniteleri, ısıtma kazanı, soğutma grubu, havalandırma santralı, klima, fan-coil ünitesi, ısı istasyonu, kalorimetre, sayaç, su soğutma kulesi, cctv, kamera, kartlı geçiş sistemi, turnike, bariyer, vana, pompa, hidrofor, genleşme tankı, eşanjör, aydınlatma, trafo, ag/og hücreleri, jeneratör, yangın paneli, yangın pompası, detektör, havuz, spa, dekorasyon, iş kıyafetleri, mutfak ekipmanları vb. farklı ürünleri kapsayan çok geniş kapsamlı bir sektördür.

  Türkiye'de Profesyonel anlamda Bina ve Tesis yönetimine, 1990'lı yıllarda yapılan yüksek ve nitelikli binalarla, plazalarla başlandığını söyleyebiliriz. Bugün Ülkemizde apartmanlardan, sitelere, sitelerden rezidans ve toplu yapı projelerine bir geçiş ve kentsel dönüşüm süreci yaşanmaktadır. Aynı şekilde ticari gayrimenkul inşaatlarında da ciddi artış ve gelişme vardır.

  Dolayısı ile profesyonel bina ve tesis yönetimi (facility management) ülkemizde de her geçen gün daha önem kazanacak ve FM Istanbul'un da Facility Management / Tesis Yönetimi sektörüne çok önemli katkıları olacaktır. Yıllar içinde hızlı büyüyeceğine inandığım FM İstanbul fuarına başarılar diliyor, katılımcı ve ziyaretçilerine hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Levent Alatlı
Koza Yönetim ve Servis A.Ş. Genel Müdür

Tesis Yönetiminde Yeni Trendler

  Sektörümüz büyüyor ilerliyor. Eski tip apartman yöneticiliğinden karmaşık rezidanslara, endüstriyel tesislere ve daha nicesini yorumlayamadığımız hizmetlere uzanan kocaman bir yelpazeye sahibiz. Birbirinden farklı renklere hatta tonlara sahibiz. Bu çeşitliliğimizin bizlere getirmiş olduğu avantajların yanı sıra artık sektörel bir standartlaşmanın hızla içerisinde yer almamız ve bunu zorlamamız gerekmektedir.

  Kabul etmek gerekirse ülkemiz tesis yönetimi konusunda çok ciddi potansiyele sahip olmasına rağmen bu potansiyeli yönetebilmek konusunda maalesef geç kalmak üzeredir. Yaşamımızın her alanında, yollarda, havalimanlarında, okullarda ve kampüslerde, kamu binalarında, işyerlerinde Tesis Yönetimi gerçeği ile karşı karşıya kalıyoruz. Hayatımızın her anında bir hizmet talep ettiğimiz düşünülürse, hizmet kalitesininin artması ve profesyonelleşmesi için hizmetin ölçülebilir olması, ölçülebilir olması için ise tanımlanabilir olması gerekmektedir. İşte standartlar bu nedenle gereklidir.

  Bizde hal böyle iken yurtdışında durum bizlerden epey farklı durumdadır. Elbette 1900 lü yılların başından itibaren yönetim işinin önemini kavramış olmalarının bunda payı çok büyük. Biz Tesis Yönetimini Teknik,Temizlik,Güvenlik, bahçe peyzaj catering gibi servis hizmetlerine sıkıştırmayı tercih ederken, yurtdışında stadyum işletmeciliğinden, alan yönetimine, belediye organizasyonlarından ulaşım sistemleri organizasyonlarına kadar geniş bir alanda entegre yönetim hizmetleri sunulmaktadır. Elbette bu noktaya gelmek için az evvel bahsetmiş olduğumuz standartlaşmanın etkisi büyüktür.

  Ülkemizde Tesis Yönetimi sektörü nitelikli binaların artması ile birlikte işletmecilik döneminin en önemli konusu haline gelmiştir ve önemini her geçen gün daha fazla hissettirmektedir. Tesislerimizdeki teknik ekipmanların ekonomik ömürlerini korumaktan, yaşam alanlarının ve çalışma alanlarının verimliliğine diğer taraftan tesislere ve binalara hizmet veren personellerin memnuniyetinden kat sakinlerinin huzuruna kadar her türlü önlemin alınması artık profesyonel Tesis Yönetimi bakış açısıyla mümkündür.

  Tesis Yönetimi konusunda Türkiye'de yurtdışında olduğu gibi akademik ihtisaslaşma olanağı henüz bulunmuyor. Bu tarz birliktelikler Tesis Yönetiminde kariyer yapmak isteyen gençlerimiz için son derece önemli olacaktır. İlerleyen zamanlar içerisinde nitelikli personel ihtiyaçlarımızın artacağı düşünüldüğünde, yeni nesil ile Tesis Yönetimi profesyonellerinin bir araya gelmesi gerçekten çok değerli olacaktır.

  Yaşamın her alanında temas ettiğimiz Tesis Yönetimi gerçeğine artık büyüteç tutmanın zamanı geldi. Türkiye olarak henüz yolun çok başında olduğumuzu düşünüyorum. Eğer önümüzdeki yıllarda doğru hamleler, doğru işbirlikleri ve doğru rekabet anlayışı ile hareket eder, sektörün etik kurallarına sahip olmasını sağlayabilir isek, uzun yıllar milyonlarca çalışan bu sektörün nimetlerinden faydalanmaya devam edecektir.

Teşekkür ederim.

Bahadır Adıyaman
YKS - Genel Müdür/Yönetim Kurulu Üyesi

 
As a follow-up of the presentation of your project to organize a fair dedicated to Facility Management in
Turkey in 2018, I confirm you my interest to participate to a panel dedicated to the needs of large real estate owners for the improvements of quality of Facility Management services in the region.

  I do believe that Turkish Market is still under 'construction' in term of Facility Management Expertise. The basic F.M. services as Security and Cleaning are well advanced but some others are not yet to the highest international standarts as: Technical maintenance Energy savings solutions Environmental management

I wish all the best for this first fair dedicated to the topic in Turkey.

  2018 yılında düzenleyeceğiniz tesis yönetimi fuarınıza istinaden, Türkiye'de ki Tesis Yönetimi hizmetlerinin kalitesini artırmak için büyük gayrimenkul sahiplerinin ihtiyaçlarına yönelik bu fuara katılımı düşünüyorum.

Türkiye Pazarında Tesis Yönetimi Uzmanlığı hala 'inşaat' aşamasındadır.

Güvenlik ve Temizlik gibi temel Tesis Yönetimi hizmetleri çok ilerlemiştir fakat bazıları henüz uluslararası standartlara ulaşmamıştır.

Mesela: Teknik bakım Enerji tasarrufu çözümleri ve Çevre yönetimi.

Bu konuyla ilgili yapılacak olan ilk fuar için iyi şanslar diliyorum.


Multi Turkey
Antoine Mocachen – Senior Director
Asset Management

Türkiye’de Tesis Yönetimi Ve Gelişimi

Türkiye’de Tesis Yönetim Sektörü en çok istihdam yaratan ve neredeyse bütün ticari, endüstriyel ve konaklama amaçlı binalarda ihtiyaç duyulan bir alandır. Dünyadaki örneklerine ve gelişimine baktığımızda henüz yolun başında olduğumuzu söyleyebiliriz.

Tesis yönetim hizmetini temizlik, güvenlik, teknik ve peyzaj gibi alt başlıklar halinde ayrı ayrı yönetmek yerine, bütünleşik olarak tek elden yönetmek ve bunun faydalarını müşterilere sunmak, gelişmekte olan bir sektörün temel amacı olmalıdır.

Bir binada yaşayanların konfor, güvenlik, hijyen ve işletme ekonomisine sahip olmaları en doğal haklarıdır. Binanın sahibi olan işletme sahipleri de kendi uzmanlık alanlarına odaklanarak, diğer hizmetleri konusunda uzmanlaşmış firmalardan almak istemektedirler.  Bu noktada tesis yönetim firmaları bu ihtiyaçları eksiksiz olarak gidermeyi hedeflemektedir. Bu konuda örnek oluşturacak firmaların Tesis Yönetim Derneği çatısı altında bir araya gelmeleri ve sektörün sorunlarına ortak çözümler aramaları ve gelişimine hep birlikte destek olmaları iyi bir ilk adım olacaktır.

Tesis Yönetim Fuarı, bu anlamda Türkiye’de bu sektörün gelişimine katkı sağlayacaktır. Ülke ekonomisi, işletmelerin verimliliği ve çalışanların mutluluğu için gerekli bir buluşma ve gelişme platformu olacak Tesis Yönetim Fuarı’nın, hayırlı olmasını diler, emeği geçenlere teşekkür ederim.

Uğur Oktar
CEO
ATALIAN Entegre Tesis Yönetim Hizmetleri

Ticaretin Gelişmesinde Fuarların Önemi Büyük.

Sektörün önde gelen oyuncularının iştirak ve destekleriyle Aralık 2017’de Tesis Yönetim Derneği (TRFMA) kuruldu. TRFMA’nın kurulmasıyla sektörün kurumsallaşarak gelişip büyümesi konusunda önemli ve tarihi bir adım atıldı.

TRFMA’nın kuruluşunda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.
TRFMA’nın kurulmasıyla sektör açısından önemli bir eksik giderildi ve böylece sektöre ilişkin,

  • Mukayeseli performans analizi yapılabilmesi,
  • Strateji geliştirilebilmesi,
  • Sorunların gündeme taşınabilmesi

olanaklı hale geldi.

Her geçen gün artarak yoğunlaşan ve zorlaşan rekabet nedeniyle sadece kaliteli mal/hizmet üretmek başarı için yeterli olmamakta, üretici/tedarikçinin, tüketici ile yakın ve yoğun temas kurarak ürettiği mal/hizmeti tanıtabilmesi de büyük önem arzetmektedir.

Fuarlar, günümüz pazar koşullarında tarafları karşı karşıya getirerek ticaretin gelimesine katkı sağlayabilen nadir aktivitelerden bir tanesidir.

Bu değerlendirmeler ışığında TRFMA’nın da destekleriyle yapılacak fuar organizasyonlarının sektörün gelişip büyümesi açısından önemli ve değerli sonuçlar üreteceğine inanıyorum.

Saygılarımla,

E.Burhanettin Kantar

İŞ MERKEZLERİ YÖNETİM VE İŞLETİM A.Ş.

 

Entegre hizmet ya da tesis yönetimi denilince yakın bir döneme kadar akla ilk önce bina ve fiziki alan odaklı yaklaşımlar ve çözümler geliyordu. Gelişen ve değişen dünyada insanların beklentileri ve iş yapış biçimleriyle birlikte tesis yönetimi de insan odaklılığa yöneldi.

Gelişen ve büyüyen sektörümüzde , “Tesis Yönetimi Hizmetleri” kavramının yanında çalışanların yaşam kalitesine odaklanmak da önem kazanmaya başlıyor. Yapılan araştırmalar da bu konuyu destekliyor; insanlar, yaşadıkları, çalıştıkları alanlarda kendilerini nasıl hissederlerse hayattaki verimlilikleri de o yönde etkileniyor. Yaşam kalitesi artan insanlar işlerinde daha verimli oluyor, hem hayatlarına hem çalıştıkları şirketlerin performanslarına olumlu katkılar sağlıyor. Bu nedenle entegre hizmetler azımsanmayacak kadar önemli. Bu özelliği ile sektörümüzün ekonomiye direkt ve dolaylı olarak ciddi katkılar sağladığını söyleyebiliriz.

Bugün geldiğimiz noktada, sektörün önde gelen temsilcileri olarak ülkemizin en seçkin ve değerli kuruluşlarının yanı sıra; siteler, iş merkezleri, eğitim kurumları, fabrikalar, ofisler, hastaneler ve alışveriş merkezleri gibi ortak yaşam ve çalışma alanlarında verdiğimiz entegre hizmetlerle neredeyse dokunmadığımız alan yok. Aslında söylemek istediğimiz şey:

“Siz asıl işinizi yaparken bırakın diğer tüm işlerinizi ‘’Tesis Yönetimi Profesyonelleri’’ yönetsin…

Dünya genelinde 2012 yılında 959,2 milyar dolar olan tesis yönetimi dış kaynak pazarının, yüzde 5’lik büyüme oranı ile önümüzdeki yıl 1.314 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Tesis yönetimi pazarı Türkiye’de ise 10 milyar Euro’luk ciro ve sağladığı istihdam ile ciddi bir öneme sahip. Her geçen gün sayıları artan bina ve tesislerin giderek daha karmaşık süreçler barındırması, bunun yanında yatırımcı ve kiracılar başta olmak üzere paydaşların beklentilerinin artması, tesis yönetimi pazarının da günden güne büyümesini sağlıyor. Tesis yönetimi pazarının önümüzdeki yıl Türkiye’de 12 milyar Euro’luk büyüklüğe erişeceği tahmin ediliyor.

FM İstanbul Fuarı’nın, Türkiye’de çok önemli bir potansiyele sahip olan sektörümüzün gelişimine katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum. Bu vesileyle, bu önemli buluşmanın gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 

Ahmet Zeytinoğlu

Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi / CEO